transport

Europalety – co należy o nich wiedzieć?

Jeżeli działasz w jakiejkolwiek branży, która zajmuje się produkcją lub wysyłką towarów, koniecznie powinieneś zapoznać się z europaletami. I chociaż palety jako takie są używane w logistyce już od lat czterdziestych XX wieku, to jednak EPAL (europaleta) charakteryzuje się specyficzną formą i wymiarami. To wiedza konieczna przy dokonywaniu transakcji paletowych. Co dziwne, podczas gdy wiele firm korzysta z EPAL na co dzień, wielu użytkowników wie o nich bardzo niewiele.

Europalety – podstawowe informacje

W dzisiejszych czasach firmy korzystają z europalet na całym świecie.

Prawie każda przecież branża, w pewnym punkcie łańcucha dostaw musi polegać na pewnym środku do przewożenia towarów. Historia ich pojawienia się jest całkiem ciekawa.

Wszystko zaczęło się w latach sześćdziesiątych XX wieku. Paleta euro powstała, aby ułatwić transport towarów koleją przez ówczesną organizację Narodów Europy – dotyczyło to Francji, Belgii, Niemiec, Włoch, Holandii i Luksemburga. Projekt został zainicjowany przez Międzynarodowy Związek Kolei, który chciał ustandaryzować palety, aby ułatwić ich załadunek i rozładunek na wagonach kolejowych. Pomysł załapał i szybko inne branże zaczęły wykorzystywać praktyczne europalety.

Cechy charakterystyczne europalet

Sama nazwa wskazuje już, że mamy do czynienia z usystematyzowanymi przepisami wymiarami europalet. Standardowa paleta euro ma bowiem wymiary 800 x 1200 x 144 mm. Jest to wymiar zgodny z wytycznymi przepisu UIC 435-2, a te środki transportu są produkowane wyłącznie na licencji Europejskiego Stowarzyszenia Palet (EPAL). Oczywiście istnieją też europalety o niestandardowych gabarytach.

Paleta plastikowa została zaprojektowana tak, aby spełniała specyfikacje rozmiarów obowiązujące w Europie i na całym świecie. Wysokość, szerokość i długość europalet są obmyślone tak, aby zapewnić łatwy transport. Łatwo zobaczyć to na rampie, kiedy trwa załadunek tira – naczepa takiego samochodu jest zawsze obliczona na daną ilość europalet.

Obecnie EPAL jest używany w całej Unii Europejskiej, ale także w Ameryce Północnej i Azji. Jest zatem akceptowany przez większość krajów jako standard. W ten sposób palety euro stają się ważną częścią każdego biznesu w wymiarze ogólnoświatowym.

Tags :