„Autobusy na sprzedaż” – takie ogłoszenie można znaleźć w prasie lub na branżowych stronach internetowych. Warto wiedzieć, że podmioty handlujące pojazdami tego typu muszą spełniać określone warunki prawne. Podobnie jest z samymi autobusami, które do obrotu mogą być dopuszczone po spełnieniu norm jakościowych i technologicznych.
Firmy sprzedające autobusy
Każdy podmiot oferujący Autobusy na sprzedaż musi być oczywiście prawnie zarejestrowany w katalogu firm (Krajowy Rejestr Sądowy). Aby to uzyskać należy postarać się o niezbędne dokumenty: zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego oraz licencję na wykonywanie transportu drogowego.
Ponadto właściciel firmy nie może być skazany za przestępstwa komunikacyjne i przeciwko obrotowi gospodarczemu oraz wykazywać płynność finansową.
Autobusy w świetle przepisów prawa
Także samochody podlegają wymogom prawa i mogą być dopuszczone do sprzedaży tylko w wypadku ich wypełnienia. Reguluje to dokładnie Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia z dnia 31 grudnia 2002 roku.
Przede wszystkim pojazdy takie powinny posiadać liczbę miejsc dla pasażerów siedzących i stojących adekwatną do masy całkowitej autobusu. Poza drzwiami powinny być wyjścia awaryjne, a w pobliżu kierowcy i w zasięgu pasażerów powinny się znajdować gaśnice oraz apteczka. W przypadku autokarów przepisy unijne wymagają umieszczenia pasów dla pasażerów.
Autobusy do przewozu dzieci
Dodatkowe przepisy odnoszą się do przewozu dzieci. W tym wypadku artykułowane są wymogi dotyczące nawet dokładnych wymiarów wyjść, przejść i siedzeń, a także stopni dla pasażerów.
Dodajmy, że przepisy unijne kładą duży nacisk na wejścia dostosowane dla osób niepełnosprawnych. Ten cały konglomerat zasad ma za zadanie dopuszczać do sprzedaży tylko autobusy bezpieczne, spełniające normy jakościowe.