Alkometry to profesjonalne urządzenia, będące rodzajem alkomatu, czyli urządzenia do pomiaru stężenia alkoholu w wydychanym przez człowieka powietrzu. Przydaje się ono w wielu przypadkach. Korzystać mogą z niego tylko służby, czyli głównie policja, ale również firmy i instytucje, których pracownicy czy podopieczni muszą być kontrolowani zawartość alkoholu w organizmie.
Na rynku jest bardzo duża oferta urządzeń służących temu, aby sprawdzić, czy badana osoba spożywała alkohol. Są wśród nich urządzenia tanie i niskiej jakości, które nie dają miarodajnych wyników, a wskazanie nie może być na przykład użyte jako dowód w sprawie sądowej czy innym postępowaniu. Aby z jednej strony móc uzyskać miarodajny wynik, identyczny ze stanem faktycznym, a z drugiej, aby móc wynikiem pomiaru posłużyć się w jakimkolwiek postępowaniu, należy zakupić wysokiej klasy sprzęt w postaci alkometru, który posiada odpowiednie certyfikaty. Jednym z takich urządzeń, dostępnych już na rynku polskim, jest między innymi alkometr a 2.0. To profesjonalny sprzęt, którego używa nawet policja, ale nabyć może go każdy.
Alkometr a 2.0 – profesjonalny alkomat różnego przeznaczenia
Wysokiej klasy alkometrów używa między innymi policja, ale to nie znaczy, że nie może ich zakupić każdy, kto ich potrzebuje. A alkometry to urządzenia, które się przydają w wielu miejscach. Korzystają z nich między innymi pracownicy firm, którzy chcą sprawdzić swoich pracowników na obecność alkoholu w organizmie. Dotyczy to szczególnie firm zatrudniających kierowców, operatorów maszyn, maszynistów czy innych profesji, gdzie pijana osoba może stanowić zagrożenie dla otoczenia, w tym innych osób. Urządzenia takie jak alkometr a 2.0 nadaje się również do placówek zdrowotnych, gdzie bada się pacjentów czy podopiecznych na obecność alkoholu w organizmie. Z pomocy alkometrów korzystają między innymi szpitale, przychodnie odwykowe, placówki rehabilitacyjne dla osób uzależnionych itp.
Zasada działania i instrukcja alkometru
Zasada działania opisywanego alkometru polega na pomiarze osłabienia promieniowania podczerwonego. Powietrze wdychane jest do urządzenia, a następne poddawane analizie. Cały proces przebiega automatycznie, a ze strony osoby dokonującej badania konieczne jest tylko dopilnowanie, aby alkometr był w stanie gotowości do pracy, a badany prawidłowo wykonał wydech. Do urządzenia dołączona jest instrukcja alkometru i po krótkim przeszkoleniu nie powinno być problemu z prawidłową obsługą. Dopuszczalny błąd pomiaru alkometru a 2.0 mieści się w granicach określonych przepisami, dlatego wynik jest miarodajny i można się na niego powoływać w postępowaniu sądowym czy innym.