Niezwykle ważną decyzją dla kierowców jest zakup profesjonalnego alkomatu. Czasami, nie ma się pewności, czy jest się już całkowicie trzeźwym i wtedy lepiej się sprawdzić. Pijani kierowcy stanowią ogromne zagrożenie na drodze, dlatego nikogo nie powinny dziwić wzmożone kontrole drogowe.
Zakup alkomatu
Liczba wypadków samochodowych z udziałem pijanych kierowców cały czas jest bardzo duża. Urządzenie, które pozwala sprawdzić poziom alkoholu w wydychanym powietrzu może się przydać nie tylko kierowcom, ale też innym użytkownikom ruchu. Warto wspomnieć, że sam odczyt pojawia się natychmiast, więc nie trzeba długo czekać na wyniki. Alkomaty sklep oferuje bardzo duży wybór, więc każdy bez większego problemu może znaleźć coś dla siebie. Elektroniczny alkomat kojarzy się większości osób z kontrolą drogową. Trzeba jednak dodać, że jest on wykorzystywany także przez firmy ochroniarskie, które chcą w ten sposób sprawdzić trzeźwość swoich pracowników. W dużym skrócie, alkomaty są stosowane zdecydowanie częściej niż może Ci się wydawać. Należy pamiętać, że najwcześniej 20 minut po spożyciu alkoholu może być wykonane badanie trzeźwości. Warto mieć na uwadze, że kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu może skutkować nie tylko wysokim mandatem, ale również utratą prawa jazdy, a czasami nawet karą więzienia.
Zalety alkomatów elektronicznych
Urządzeniami nowej generacji są alkomaty elektrochemiczne z atestem. Są wyposażone w specjalny czujnik elektrochemiczny, który umożliwia pomiar ilości molekuł alkoholu znajdujących się w wydychanym powietrzu. Alkomaty elektroniczne są znacznie bardziej precyzyjne od tańszych alkomatów półprzewodnikowych. Można przypuszczać, że ich odczyt jest obarczony mniejszym błędem, więc jest bardziej obiektywny. Tego typu alkomaty reagują tylko na alkohol, natomiast inne substancje nie mają wpływu na wyniki pomiaru. Z takich alkomatów korzystają przede wszystkim większe przedsiębiorstwa i służby mundurowe. Kalibracja jest niezwykle ważnym elementem prawidłowej eksploatacji urządzenia. Jest to dosyć skomplikowany proces, którego nie przeprowadzisz samemu, jeśli nie masz profesjonalnego sprzętu. Jest to płatna usługa, jednak nie każdy alkomat można poddać kalibracji, która z reguły odbywa się co 1000 pomiarów lub co 12 miesięcy.