Właściciele stacji benzynowych zakładają monitoring, ale mimo tego ciągle borykają się z kradzieżami paliwa. Kierowca, który chce zatankować i nie płacić za paliwo, najczęściej ma kradzione tablice. Jeśli dodatkowo zakłada okulary i kaptur, jest praktycznie nie do namierzenia. W tej sytuacji rozwiązaniem jest kolczatka drogowa.
Jak działa kolczatka drogowa?
Zasada działania kolczatki drogowej jest prosta. Kiedy kierowca próbuje opuścić teren stacji benzynowej bez płacenia, kolce w kolczatce podnoszą się. W ten sposób samochód zostaje unieruchomiony.
Kierowca może próbować uciekać pieszo, ale nie jest to takie łatwe. Sam samochód można będzie zidentyfikować na podstawie numeru seryjnego. W ten sposób policja dotrze do przestępcy.
Czy używanie kolczatki drogowej na stacji jest legalne?
Właściciele stacji benzynowych mogą używać kolczatek drogowych. Prawo nie zabrania unieruchamiania pojazdu w ten sposób. Nie ma również żadnego przepisu, który zobowiązywałby właściciela stacji benzynowej do naprawy szkód, które wyrządziła kolczatka.
Wyjątkiem jest sytuacja, w której kolczatka zostanie uruchomiona w nieuzasadnionej sytuacji. Kierowca, który zapłacił za paliwo i wyjeżdża ze stacji, ma prawo ubiegać się o odszkodowanie, jeśli jego auto zostało zniszczone.
Aby zamontować kolczatkę drogową na stacji benzynowej nie trzeba mieć żadnego zezwolenia. W praktyce trzeba jedynie ułożyć ją w widocznym miejscu i na stałe przymocować do podłoża.
Jak uruchamia się kolczatka drogowa?
Kolczatki drogowe montowane są na stacjach benzynowych na stałe. Są podłączone do sieci elektrycznej i uruchamiane przez pracownika stacji, który zauważy kradzież.
Problem polega na tym, że stacja musiałaby oddelegować jedną osobę do nadzorowania tego, czy każdy zapłacił za paliwo. W wielu przypadkach ruch na stacji jest tak duży, że pracownik sprzedający paliwo nie jest w stanie zauważyć, kto odjeżdża od razu po zatankowaniu. Zatrudnienie dodatkowej osoby jest zaś zbyt kosztowne.
O wiele częściej stosuje się kolczatki na drogach parkingowych. Tam znacznie łatwiej zauważyć, że ktoś opuszcza parking bez uiszczenia opłaty za parkowanie. Często też kolczatki pojawiają się na drogach wewnętrznych (na parkingach), gdy przejazd nimi jest zabroniony.
Więcej informacji znajdziesz na stronie kolczatka drogowa.